Evcil hayvanınızın kulaklarının temizlenmesiEvcil hayvanınızın kulakları hijyen veya tıbbi nedenlerle özel bakım gerektirebilir.

Anatomi
Köpeklerin, kedilerin ve tavşanların dış kulakları aşağıdakilerden oluşur:

 • Kulak kepçesi: hareketli, düşük veya dik ve tüylü olabilir.
 • Dış kulak kanalı: kulak zarı ile sonlanır ve L şeklindedir.

Kulak zarının arkasında, işitme ve dengeyi sağlayan organlar içeren orta ve iç kulak bulunur.

Evcil hayvanınızın kulaklarının temizlenmesi Evcil hayvanınızın kulaklarının temizlenmesi | ELK Diagnostic

Hayvanımın kulaklarını neden temizlemem gerekiyor?

Kulak kanalında halk arasında kulak kiri olarak bilinen (serumen) salgıları üreten, bezler vardır. Bu salgı kanal için temizleyici ve koruyucu özelliktedir. Sağlıklı kulak bu doğal kendi kendini temizleme mekanizması sayesinde temiz kalır. Ancak, aşağıdaki durumlarda köpek, kedi veya tavşanızın kulaklarını uygun bir ürünle temizlemek gerekebilir:

 • kulak kiri miktarının anormal derecede fazlalaşarak girişte veya kulak kanalında tüylerle birleşerek ve(ya) kanalın dar olması nedeniyle tıkaç oluşturması.
 • havalandırma eksikliği (sarkık kulaklar) mikropların üremesini teşvik ederek kötü kokulara ve otite neden olması.
  Orta kulak iltihabına yatkın ırklarda düzenli bakım gerektirir: sarkık veya tüylü kulaklar (Beagle, Poodle, vb.), uzun, dar kulak kanalları (Cocker spaniels, shar-pei, vb.) Veya alerjiye eğilimli ırklar (Bulldog, Westie terrier)

Not: temiz ve sağlıklı kulakları uygun olmayan veya aşırı miktarda ürünle temizlemek tahrişe neden olabilir.

Köpeğinizin, kedinizin veya tavşanın kulaklarının temizlenmesi: nasıl yapılır?

Ne zaman başlamalıyım ve ne sıklıkta yapmalıyım?
Herhangi bir anormalliği (kulak kiri renginde farklılık, kızarıklık, ağrı, vb.) tespit etmek için hayvanınızın kulaklarını haftada bir kez incelemeniz önerilir. Evcil hayvanınızın kulaklarını temizlemeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için veteriner hekiminizden tavsiye isteyin. Ortalama olarak kulakların ayda 1 ila 2 kez temizlenmesi önerilir. Kulak problemlerine yatkın ırklar için yaz aylarında haftada bir veya iki kez ve kış aylarında iki haftada bir kez temizlenmesi tavsiye edilir. Kulaklarını temizletmeye alıştırmak için hayvanınızı genç yaşta eğitin.

Hayvanımın kulaklarını nasıl temizlerim?

 • Hayvanınızı önünüzde veya yanınızda rahat bir konumda tutun.
 • Başını hafifçe eğin, şişeyi baş aşağı tutun, şişenin uç kısmını kulak kanalına yerleştirin ve kanal dolana kadar ürünü dökün.
 • Kulağın tabanına alttan yukarı doğru masaj yapın ve fazlalığı bir kompres veya pamuk ile silin (ucu pamuklu çubuk kullanmayın).
 • Evcil hayvanınızın başını sallamasına ve kulağını tekrar silmesine izin verin.
 • İşlemi diğer kulak için tekrarlayın.
 • Her uygulamadan sonra şişenin kulağa giren uç kısmını dezenfekte etmeyi unutmayın.

Ürün seçimi
Kulak temizleyici ürün hassas ve etkili bir temizlik sağlamalıdır.

Kulağın hassas cildini tahriş etmeden kulak kirini ve kalıntıları uzaklaştırabilmelidir. Kurutucu ve koku giderici etkisi kötü kokuları azaltmaya yardımcı olmalıdır.

Dr Vanessa Marmolejo, veteriner hekim

DERMOSCENT® SERİSİ
Dermoscent® düzenli kulak hijyeni için doğal içerikli fizyolojik bir kulak temizleyici geliştirmiştir. Yumuşak ve parfüm içermeyen formülü köpek, kedi ve tavşanların kulaklarını etkili bir şekilde temizlemek, yatıştırmak ve kokuyu gidermek için özel olarak geliştirilmiştir. Çevrilerek açılan kapağı sayesinde ürünü pratik bir şekilde tek elle kullanmanızı sağlar.

TAVSİYELER