Köpeğinizi veya kedinizi geride bırakmanız gerektiğindeTatildeyken dört ayaklı arkadaşınızın güvende olduğundan emin olmak istiyor ama kime başvuracağınızı bilmiyor musunuz? Evcil hayvanınızı güvende olmasını sağlayacak seçenekleri gözden geçirin:

Köpekler veya kediler için çoklu seçenekler

Tatiliniz sırasında sadık arkadaşınızı yanınıza alamıyorsanız ve onunla ilgilenebilecek kimseniz yoksa birden fazla seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Hayvanınız için en iyisini seçmek size kalmıştır!

Aile ile konaklama
Özellikle şımartılmak isteyenler ve diğer hayvanlarla iyi geçinen hayvanlar için uygun bir çözüm!

Avantajları:

 • Sahibi için güvence
 • Aile ortamı ve günlük etkileşim
 • Özel siteler üzerinden kolay iletişim

Dezavantajları:

 • Ailelere bakım için profesyonel değil
 • Sınırlı misafir kapasitesi

Evde bakım:
Hayvanınızın çevre değişikliğinden hoşlanmıyor ise bu seçim idealdir. Bakıcı evinizde kalabilir ve uzun süre evden uzakta olduğunuzda evcil hayvanınıza bakabilir. Kısa bir süre uzak kalacaksanız, özellikle köpeklere göre daha bağımsız olan kediler için ev ziyaretleri de iyi olabilir. Köpeklerin dışarı çıkıp tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için düzenli ziyaretlere ihtiyaçları olacaktır.

Avantajları:

 • Evcil hayvanınız için daha az rahatsızlık
 • Kediler için çok uygun
 • Profesyonel hizmet

Dezavantajlar:

 • Yüksek düzeyde güven gerektirir
 • Seçiminizi onaylamadan önce bir test yapın

Yatılı tesisler
Bu tesisler özellikle köpeğinizi veya kedinizi barındıracak şekilde kurulmuş yerlerdir. Evcil hayvanınıza sizin uzakta olduğunuz süre boyunca sertifikalı profesyoneller tarafından bakılır ve beslenir.

Avantajları:

 • Profesyonel denetim ve yönetim sunmak
 • Sağlık sorunları olan evcil hayvanlar için ideal

Dezavantajlar:

 • Daha az yürüyüş yapmak hayvanınız için stresli olabilir

Diğer bakım üniteleri
Amerika Birleşik Devletleri’nden yeni bir trend: köpekler veya kediler için oteller giderek daha popüler hale geliyor.

Köpeğiniz veya kedinizin bakımı için hazırlık yapın
Dört ayaklı arkadaşlarınızı ayrılmadan önce kalacakları yeri ziyaret etmelerini ve onlara bakacak insanlarla tanışmalarını sağlayın. Mümkünse, alışmaları için birkaç saat orada bırakarak bir test yapın.

Evcil hayvanınız evden uzak kalacaksa onlara bir bavul hazırlamak için zaman ayırın! En sevdiği yiyecekleri, en sevdikleri oyuncakları, battaniyeyi veya oyuncaklarını bavula koyabilirsiniz. Her zaman kullandığı deri bakım ürünlerini (şampuan veya durulama gerektirmeyen temizleyici, pençe yastığı balsamı, vb..) hazırlayın. Kullandığı bir ilaç varsa çantaya koyduğunuzdan emin olun! İlaç kutusu kullanmak hayvanınızın ilaç tedavisini haftanın her günü için düzenlemenizi kolaylaştırabilir. Evcil hayvanınızın alışkanlıkları, tercihlerin, kaçınılması gereken şeyler gibi önemli bilgileri bir liste halinde hazırlayıp bakım sağlayacak kişiye verebilirsiniz.

Köpeğinizin veya kedinizin, özellikle de başka hayvanlarla birlikte tutuluyorsa, aşılarının güncel olduğundan emin olun. Acil durumlarda aşı bilgilerini ve irtibat kurulacak kişilerin telefon numaralarını ekleyin (veteriner hekim ve size ulaşamıyorsanız bir aile üyesi).

Evcil hayvanınız endişeli mi? Sakinleştirici feromon veya rahatlatıcı esansiyel yağ içeren ürünlerle rahatlamasına yardımcı olun. Tavsiyemiz: Hayvanınız için üzerinde kokunuz olan bir parça kıyafet bırakın. Bu daha güvende ve sakin hissetmesine yardımcı olacaktır.

TAVSİYELER