Köpekler ve kediler için SOS hijyen: kuru şampuanla temizlik için gerekli olabilir ve nasıl yapılır?Yabancı madde, çamur ve kir evcil hayvanınızın derisinde ve tüylerinde birikebilir, hassas hayvanlarda tahrişe neden olabilir ve bakterilerin yayılmasına ön ayak olabilir. Bu nedenle düzenli temizlik hayvanınızın sağlığı için gereklidir. Ancak, köpeğinizin veya kedinizin geleneksel şampuan kullanarak yıkanması, zaman ve yer eksikliği veya hayvandan kaynaklı sebeplerle (hayvanın yaşlı olması, nekahat döneminde olması veya sudan hoşlanmaması) her zaman kolay değildir. Bu durumlarda, geleneksel bir şampuan yerine kuru bir şampuan kullanılması tercih edilir.

Kuru şampuan nedir?
Kuru şampuanlar suyla durulama gerektirmeyen temizlik ürünleridir. Fazla sebumu absorbe ederler, kiri temizlerler ve koku giderici etkiye sahiptirler. Farklı kuru şampuan türleri mevcuttur:

Köpükler,: kiri uzaklaştırmak için tüylerin uzama yönüde hafifçe masaj yapılarak uygulanır ve bir havlu ile kurutulur.

Sprey ve aerosol gibi insanlarda kullanımı popüler olan kozmetiklerin evcil hayvanlarda kullanımı her zaman kolay değildir. Spreyler, özellikle aerosoller, kediler başta olmak üzere hayvanları ürkütürler.

Toz temizleyiciler: doğrudan hayvanın tüylerine yayılarak kullanılır. Ancak, tüyleri beyazlatma gibi bir dezavantajı vardır. Bu nedenle, fazla toz ve kiri gidermek için hayvanı iyice fırçalamak gerekir.

Yararlar ve zararlar
Kuru şampuan kullanımı, emek ve zaman alan bir süreç olan geleneksel şampuan ile temizlik gereksinimini azaltır. Çok pratik ve hızlı kullanım, banyo zamanını evcil hayvanınız için rahatlatıcı ve keyifli bir deneyim haline getirir. Bununla birlikte, hızlı bir temizliğin geleneksel bir şampuanla yapılacak temizliğin yerini her zaman tutamayacağını unutmamalısınız. Ek olarak, büyük köpeklerle karşılaştırıldığında kuru şampuanlar küçük köpekler için daha uygundur.

Ne zaman kullanılmalı?
Kuru şampuanların kullanılabileceği çeşitli durumlar vardır:

  • Evden uzakta veya hareket halindeyken, örneğin tatilde veya arabada ile seyahat sırasında,
  • Küçük kazalar meydana geldiğinde (idrar, kusma vb.),
  • Hayvanınız yürüyüşten sonra çok az kirlendiğinde,
  • Suyla arası iyi olmayan hayvanlarda,
  • Hayvanınız yaşlı ise.

Kuru şampuan ameliyat sonrası dönemde olduğu gibi hayvanınızın ıslanmaması gereken durumlarda fayda sağlar.

Kuru şampuanınızı nasıl seçeceksiniz: her sorun için bir çözüm
Geleneksel şampuanlarda olduğu gibi kuru şampuanı da hayvanınızın deri ve tüy türüne uygun olarak seçmek önemlidir. Çeşitli ürün seçenekleri mevcuttur:

  • Sebum düzenleyici şampuanlar: kepeklenme, hoş olmayan kokular, aşırı tüy dökülmesi, yağlı deri, yağlı, kuru veya donuk tüyler örtüsü gibi deri bozuklukları içindir.
  • Yatıştırıcı şampuanlar: Kızarık, kuru veya kaşıntılı olan alerjiye yatkın deriler için bakım sağlar.
  • Arındırıcı şampuanlar: Kutanöz enfeksiyonlara maruz kalan deriler için bakım sağlar.

Veteriner hekiminizden tavsiye almaktan çekinmeyin, evcil hayvanınız için uygun ürünü seçmeniz için size rehberlik edecektir.

TAVSİYELER